Kenwood KMM770 kom ind af døren til mig en fredag eftermiddag, lige afhentet på posthuset. Enhver god køkkenchef kan klare sig med sin gode kniv, og et godt spækbræt, men man er jo mand, og lidt af en gadget freak, så jeg havde bestilt en køkkenmaskine, og ikke bare en hvilken som helst køkkenmaskine, men en af de større – En Kenwood KMM770.
En køkkenmaskine jeg havde ventet med længsel på, og som jeg er sikker på der nok skal komme flere artikler om her på siden.
Selve maskinen er som stort set alle Kenwood’s modeller, kraftfuld, flot og æstetisk i dets design. Lige fra skålen i rustfrit stål på hele 6.7 liter, og til de medfølgende dejkroge, og blender. Førstehånds indtrykket lader ikke nogen tvivl om, at det her er kram og kvalitet der er til at tage at føle på. Faktisk er her over 9 kg ren power at føle på.
Når først den står på bordet fylder den lidt, men mon ikke den er det hele værd?
Det første jeg ville lave var en ganske almindelig bolledej. Så jeg vaskede lige skålen, og og dejkrogen af, og satte maskinen i stikkontakten.
Det første der imponerede mig var, hvor nemt det var at få krogen sat i maskinen. Det tog mindre end fem sekunder, og da først den sad, så sad den fast. Ingen slinger i valsen her. Jeg har oplevet, at man nogle gange har stået og bakset med ting, for at få dem til at sidde ordenligt fast, og selv om de ifølge manualen sidder hvor de skal, så føles det som om de kan ryge af hvert øjeblik det skal være. Sådan var det heldigvis ikke her. Også når man sænkede toppen ned, så var der under en milimeter fra krogens undersige, og til skålens indre. Det må man sige var godt timet.
En bolledej kan være svær at ælte, det ved vi alle, så jeg var lidt spændt på at se hvordan maskinen klarede det. Heldigvis var der ingen problemer, maskinen havde ingen problemer med at røre dejen. Men okay, hvis den havde, så havde jeg nok også været lidt forundret.
Så første test blev klaret med bravour.
Tilbehør til maskinen:
- Dejkrog
- K-spade
- Piskeris
- Blender
- Stænklåg i kraftig plast
- Rustfri skål på hele 6.7 liter
Specifikationer:
- Kraftig motor på 1200W
- 3 Forskellige kraftudtag
- Kødhakker
- Pisker
- Blender
- Vejer 9,7 kilo
Når jeg har prøvet de andre funktioner, så kommer der en update af posten her.
Nå ja – Kunne være man skulle nævne, at jeg havde købt maskinen her.
Køb Kenwood KMM770 her >>